Математик, так само, як художник або поет, створює узори. І якщо ці узори стійкіші, то лише тому, що вони складені з ідей. (Р. Харді)

20240314

14 березня - день числа Пі. Цікаві факти, історія та традиції свята

Про особливий день для математики
14 березня у світі щорічно відзначається одне з самих незвичайних свят - Міжнародний день числа «Пі». З цим числом ми стикаємося вже в молодших класах школи, коли починаємо вивчати коло.Число Пі — одна з найзагадковіших тем в математиці. Це нескінченне, нераціональне число має довгу історію і приховує багато цікавих фактів.


Що таке число Пі?

Число Пі — це математична константа. Незмінне число, яке визначає співвідношення між довжиною кола (l) та його діаметром (d). Число Пі дозволяє вирахувати площу кола або ж об’єм сфери.
Число Пі є ірраціональним числом, тому його неможливо записати у вигляді дробу, а десятковий дріб є нескінченним. Однак для досить точних розрахунків математикам достатньо лише перших кількох знаків після коми. Для прикладу фізики можуть розрахувати обʼєм всесвіту з точністю до атома, використовуючи лише 39 знаків числа Пі після коми. Виглядає воно так:
3, 1415926535 8979323846 2643383279 502884197

У 2021 році надпотужний комп’ютер зміг розрахувати число Пі аж до 62,8 трильйона знаків після коми. Однак практичного застосування в такій точності немає. В рамках шкільної програми число Пі спрощують до 3,14.

Історія числа Пі

Перші спроби порахувати площу кола робили ще в Давньому Вавилоні. Тоді люди розуміли, що втричі збільшений квадрат радіуса дає приблизно правильний результат. В 1900 році у вавилонян вже існувала табличка із визначенням числа Пі, яке дорівнювало 3,125. Самого поняття “Число Пі” тоді не існувало, воно зʼявилось тільки у XVIII столітті. Однак ще в Давні часи люди вміли вже ним користувалися.

Розуміння числа Пі прийшло трохи згодом. Архімед зміг досить точно визначити його і довів, що Пі є співвідношенням довжини та діаметру кола. Математики продовжили його справу і з кожним століттям вираховували все більше знаків після коми. У 1600 році люди вже знали 35 цифр за після коми. Навіть Ісаак Ньютон був одним із вчених, який займався підрахунками Пі. До кінця XVIII століття точно кількість символів після коми досягла 100.

День числа Пі

14 березня у світі відзначають День числа Пі. Свято придумали в США, де дату записують у форматі “місяць.день”. Тому 14 березня в такому вигляді формує число Пі: 3.14. Святкування часто розпочинають о 1:59, щоб продовжити Пі ще на три символи. Крім того, 14 березня також є днем народження Альберта Ейнштейна, одного з найвідоміших вчених. Також в цей день помер Стівен Гокінг, інший дуже впливовий науковець.

День числа "Пі" - навіщо це свято

У першу чергу свято придумане для того, щоб проінформувати громадськість про історичні факти даного вимірювання та внести конкретику в знання всього світу про число «Пі».

Також День числа «Пі» відзначають для залучення уваги громадськості до важливості питання про математичному навчанні, хоча б на елементарному побутовому рівні, і використання математичних знань у повсякденному житті.

Традиції на День числа "Пі"

Традиційно цього дня випікаються торти круглої форми, а також пироги та інші кондитерські вироби. Проходять конкурси на ідеальне кругле творіння. Одним з головних критеріїв для участі у конкурсі є розміщення числа «Пі» у центрі свого шедевра.

Особливу шану це свято має у математиків і фізиків. В цей день вони збираються за круглими столами та ведуть обговорення відносність даного незвичайного числа.

Цікаві факти про День числа "Пі"

  • Дата свята збігається з днем народження одного з найвідоміших фізиків – Альберта Ейнштейна, а також з датою смерті у 2018 році відомого фізика сучасності Стівена Хокінга.
  • Мнемоністи намагаються поставити рекорд із запам'ятовування послідовності знаків після коми числа «Пі». У Книзі рекордів Гіннесса зафіксовано рекорд, який поставив японець Хідеакі Томойорі. Він зумів відтворити без помилки послідовність у 40 тисяч знаків. На вивчення пішло понад 10 років. 
  • Люди змагаються у запамʼятовуванні числа Пі. Сьогодні світовий рекорд належить Раджвіру Міна, який у 2015 році зміг відтворити 67 890 знаків після коми.
  • Значення числа «Пі» відіграє важливу роль при будівництві. Тому його намагалися отримати ще в доісторичні часи. Найточніше значення отримав відомий вчений Архімед, який жив у Давній Греції. Тому число Пі існувало ще до нашої ери, але сам символом π зʼявився лише 250 років тому.
  • З букви π в грецькій мові починаються слова “периметр” та “коло”. Саме тому її обрали, щоб позначити число Пі.
  • Існує теорія, що в числі Пі можна зустріти будь-який з усіх номерів телефону, номер банківської карти чи свою дату народження.
  • У XIX столітті в США намагалися прийняти закон, який спрощував число Пі до 3,2, щоб полегшити розрахунки. Однак наукова спільнота виступила проти, тому закон відхилили.




Немає коментарів:

Дописати коментар