Причому починати покращувати пам’ять краще замолоду: вона допоможе тримати розум у тонусі. А це стане в пригоді в літньому віці, коли мозок, на жаль, почне старіти та давати збої.
Види пам’яті
Виділяють 3 види пам’яті:- Сенсорна. Це інформація від наших органів чуття, яка передається автоматично та зберігається всього до 3 секунд.
- Короткочасна. Інформація в ній «утримується» всього 30 секунд і без повторення швидко забувається.
- Довготривала. Це «сховище», в якому інформація зберігається годинами, місяцями та десятиліттями. Зі свого боку довготривала пам’ять поділяється на процедурну (рухи тіла, використання предметів) і декларативну (факти, дати, імена, події).
На перший погляд, усе здається простим. Але люди досі не знають точно, як працює пам’ять та чому ми забуваємо щось важливе, але пам’ятаємо незначне. Важливу роль у запам’ятовуванні відіграють емоції, але водночас від сильного стресу ми, навпаки, все забуваємо.
Є й інша класифікація пам’яті: слухова, зорова, рухова і комплексна. Причому не у всіх людей ці типи розвинені однаково: у деяких один тип працює краще, а інший — гірше. Простіше кажучи, хтось швидше запам’ятовує читаючи, а комусь треба кілька разів послухати чи записати.
Види уваги
Довготривалої пам’яті не було б без уваги, адже часто ми концентруємось на чомусь, щоб запам’ятати.
Усього існує 3 види уваги:
- Мимовільна — не вимагає зусиль. Вона «включена» постійно у фоновому режимі: реагує на гучні звуки, спалахи світла тощо. Вона не потрібна нам для тренування пам’яті.
- Довільна — результат наших вольових зусиль, коли ми змушуємо себе зосередитись. Так, треба концентруватися на інформації, яку потрібно запам’ятати.
- Післядовільна — спочатку запускається зусиллям волі, а потім підтримується інтересом. Треба тільки змусити себе читати книгу, а потім неможливо відірватися. Цей тип нам теж стане в пригоді, наприклад, під час розв’язання головоломок.
Вправи для розвитку пам’яті в домашніх умовах
Існує версія, що людина насправді не забуває нічого: вона просто не може витягнути потрібну інформацію з довготривалої пам’яті! У цьому і полягає основна проблема: треба і якісно запам’ятовувати, і швидко шукати інформацію в сховищі довгострокової пам’яті. Наші вправи та поради навряд чи дозволять вам запам’ятати всі цифри числа Пі після коми, але потренувати пам’ять для щоденних завдань вони цілком здатні!Як покращити зорову пам’ять? Таблиці Шульте
Це таблиці з клітинками, в яких розкидані числа. Завдання: беззвучним рахунком (не промовляючи подумки) знайти їх за порядком. Щоб правильно виконати вправу, потрібно фокусуватися на центральній клітинці та шукати числа за допомогою периферійного зору.Метод Айвазовського
Чудово розвиває фотографічну пам’ять. Запам’ятовуйте спочатку прості предмети, нескладні малюнки. Добре працює дитяча розвага — пошук відмінностей. Для тренування зорової пам’яті також чудово підходять ігри, де потрібно знайти прихований предмет на зображенні. Це все варіації методики Айвазовського.Як розвивати слухову пам’ять?
- Підслуховувати в транспорті
Читати вголос
Дорослі в 99% випадків читають про себе, але читання вголос дуже корисне для пам’яті. Воно активізує префронтальну кору, яка відповідає за визначення цілей і самоорганізацію.Слухати аудіокниги
Якщо вам хочеться покращити пам’ять на слух, книги в аудіоформаті — просто знахідка. Почніть із коротких оповідань. Слухайте, а потім переказуйте події, візуалізуйте персонажів.Як покращити короткочасну пам’ять?
- Усний рахунок
Інша рука
Під час побутових завдань підключайте неробочу руку. Ваша рухова пам’ять чудово знає, як виконувати звичні дії робочою рукою, а використання іншої руки формує нові нейронні зв’язки та стимулює рухову пам’ять. Це проста вправа, але ви здивуєтеся, як спочатку вам буде незвично.Швидка гімнастика для мозку
Під час розгадування невеликих судоку використовується короткочасна пам’ять. Почніть розв’язувати їх на швидкість, намагаючись щоразу запам’ятовувати все більше цифр. Добре тренують оперативну пам’ять головоломки, де за короткий час потрібно запам’ятати кілька елементів. Наприклад, перевернуті картки, які треба відкривати виключно парами.Як розвинути довготривалу пам’ять?
- Запам’ятати все
Згадати все
Намагайтеся згадувати давно прочитану книгу, фільм, серіал, розмову. Вивуджуйте інформацію з голови якнайчастіше, не вдаючись до сторонніх джерел. Наприклад, ви маєте приблизний список покупок на тиждень. Вивчіть його і робіть закупи з пам’яті. Постійно звертайтеся до інформації, яку вивчили, не заглядаючи до списку.Джерело: EVA blog
Немає коментарів:
Дописати коментар